Verjetno ste vsi spremljali potek gradnje v letu 2015. Včasih se v okolici ni videlo prav dosti, vendar je bila glavnina del in investiranja v letu 2015 usmerjenih v notranja gradbena dela in nakup ter montažo opreme.

Tako smo v letu 2015 med drugim naredili naslednje:

• Zdaj lahko povemo, da smo zaradi vseh zapletov gradbeno dovoljenje dobili šele v januarju 2015, ob tem pa ugotovili, da ni bila vložena zahteva za spremembo namembnosti parcele, ki je v lasti PGD Primskovo. Zahtevek nam je uspelo vložiti na občino v zadnjem trenutku.
  • Izvedena so bila celotna elektroinštalacijska dela v spodnjem delu objekta (donatorsko).
  • Z Elektrom Ljubljana je bila urejena vsa ne poceni papirologija o vzpostavitvi priključka na javno elektro omrežje. Ob tem naj dodamo, da smo na stroške PGD Primskovo izvedli tudi vse zemeljske izkope do objekta osnovna šola in okrog nje, kamor smo položili cevi za elektro in telekomunikacijske vode in električni vod na naše stroške pripeljali do omaric na šoli, ki smo jih tudi vgradili.¸
  • Donatorsko smo zagotovili vse varovalke, stikala in vtičnice in jih tudi vgradili.
  • Izdelali smo zunanji elektro priključek za potrebe aktivnosti v okolici doma, tudi za potrebe npr. veselice.
  • Uredili smo kanalizacijo, vgradili greznico, odvode s strehe in zgradili ponikovalnico meteorne vode.
  • Donatorsko smo položili vodovodne cevi do gasilskega doma z vso potrebno montažo in postavitvijo novega nadzemnega hidranta med šolo in gasilskim domom.
  • Obnovili in dogradili smo javno razsvetljavo v okolici šole in gasilskega doma.
  • Izvedli smo gradbena dela – izkope v okolici doma, tako da je teren pripravljen za finalno urejanje okolice (škarpa, cesta…).
  • Prestavili smo montažno garažo na novo lokacijo za gasilskim domom.
  • V celoti smo izolirali objekt na severni strani in uredili dostop v zgornje prostore. Pri tem smo vgradili tudi vodni zbiralnik, vodo pa bomo uporabljali za potrebe gasilskega doma.
  • Izvedli smo vse notranje grobe in fine omete v celotnem objektu, tudi v 1. nadstropju, potem pa smo se posvetili zgolj spodnjim prostorom za operativno dejavnost.
  • Izvajalce del smo izbirali z internimi razpisi oziroma z iskanjem najugodnejših ponudb, ki so se na gradbenem odboru pregledovale.
  • V celoten objekt smo vgradili vsa okna s trojno zasteklitvijo (stekla so bila donirana) ter troja vhodna vrata v objekt.
  • Dobavljena in vgrajena so bila dvojna vrata za garaži v velikosti po 4×4 m.
  • Izvedene so bile vse vodovodne inštalacije v objektu.
  • Izvedene so bile vse inštalacije za ogrevanje v spodnjih prostorih. Kupili smo tudi rabljeno peč zato je objekt od konca leta 2015 tudi ogrevan.
  • Izvedeno je bilo brušenje sten v objektu ter vsa pleskarska dela v vseh spodnjih prostorih.
  • Donatorsko so bili izdelani estrihi v takšni izvedbi, da smo potem le-ta zaščitili le z epoksi premazi.
  • Donatorsko so bile položene vse keramične ploščice v ženskem in moškem stranišču, kopalnici (tuši) in obrobe po tleh.
  • Nabavljena in montirana je bila vsa kopalniška oprema (wc školjke, lijaki, pisoar, pribor), vse armature za celoten objekt pa smo dobili kot donacijo.
  • Nabavljeno je bilo vse pohištvo za potrebe celotnega gasilskega doma, tudi za zgornje prostore.
  • Izvedli smo vsa zemeljska dela na naših parcelah in v okolici šole in položili dvojne cevi za telekomunikacijsko omrežje. Tako so izpolnjeni vsi pogoji, da se v okolici gasilskega doma in šole znebimo vseh nadzemnih kablov. Zataknilo se je pri investiciji drugih, da bi dela zaključili in to tudi izvedli.
  • Izvedli smo zbiranje donatorskih sredstev med krajani in drugimi prebivalci ter v gospodarskih družbah. Večinoma ugotavljamo, da vsi zelo cenijo naše delo in da nam z veseljem prispevajo denarna sredstva za objekt, ki po dokončanju ne bo namenjen samo operativni dejavnosti gasilcev, temveč tudi mnogih drugim dejavnostim v kraju.
  • Izdelali smo – spet donatorsko – vhodna vrata v klet, sama klet pa še ni dokončana, saj bomo vanjo med drugim postavili tudi cisterno za kurilno olje, saj imamo zdaj to urejeno kot začasno rešitev.
  • Izdelava in postavitev garderobnih omar za operativno enoto PGD Primskovo.

Poleg tega je bilo opravljeno tudi več drugih manjših del, ki morda niso zajeta v poročilo, vendar je rezultat viden in si ga lahko danes tudi ogledate.

Naj poudarimo, da je bilo ogromno del, vključno z materiali, zagotovljeno s strani donatorjev, neprecenljivo pa je bilo tudi prostovoljno delo članov in članic, kjer pa smo skozi vse leto ugotavljali, da bi se delovnih akcij lahko udeležilo še več članic in članov, še posebej operativnih gasilcev. Vse delo je namreč slonelo na manjšem številu ljudi.

Ob koncu pa še kratko finančno poročilo o sami gradnji.

PRIHODKI

• Donatorska sredstva prebivalcev, društev in organizacij    381,00 €
  • Prispevki prebivalcev za koledar    026,00 €
  • Presežek sredstev od veselice    500,00 €
  • Proračunska sredstva Občina Šmartno pri Litiji 000,00 €

Skupaj prihodki:                                                                        45.907,00 €

ODHODKI:                                                                                38.505,00 €

Tako je bilo konec leta 2015 za gradnjo namenjenih še 7.402,00 €.

Podrobnejši podatki o finančnem poslovanju pri gradnji gasilskega doma pa so vsakemu članici ali članu na voljo v društvu.

Tudi letos se posebej zahvaljujemo vsem za delo in pomoč in poudarjamo, da tudi za leto 2015 ne bomo podeljevali nobenih priznanj in zahval, zato v poročilu poimensko ne omenjamo nikogar, da ne bi komu naredili krivice. Končno in podrobno poročilo bo izdelano ob zaključku gradnje. Ta pa bo, ko bo objekt v celoti dokončan in predan namenu.

Gradbeni odbor PGD Primskovo
Rudi Bregar, predsednik gradbenega odbora in
Član upravnega odbora PGD Primskovo